Skip to main content

Розглядаєте Польщу для розширення свого бізнесу, проте не впевнені, яку юридичну конструкцію обрати? Давайте розбиратися разом. Вирішальним у такому випадку буде розуміння юридичних відмінностей між дочірньою компанією та представництвом материнської компанії, а також осмислення податкових режимів, що застосовуються до кожної із юридичних структур.

Обидва варіанти мають свої беззаперечні переваги та недоліки, об’єктивна оцінка кожної з опцій допоможе бізнесу прийняти обґрунтоване рішення, яке відповідатиме найкраще запланованим цілям.

Дочірнє підприємство

Дочірнє підприємство в Польщі це окрема та самостійна юридична особа, яка має право займатися господарською діяльністю, зокрема і зовнішньоекономічною. Таке підприємство повністю належить і контролюється іноземною материнською компанією. Найбільш популярною формою дочірніх підприємств є ТОВ (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Така форма надасть гнучкість, швидкість, зручність для ведення широкого спектру господарської діяльності, укладення договорів з контрагентами та володіння майном безпосередньо дочірньою компанією.

Однією з ключових переваг створення дочірньої компанії в Польщі є те, що відповідальність материнської компанії, як одноосібного власника дочірньої компанії, обмежується виключно розміром статутного капіталу польської компанії. Це означає, що фінансовий ризик материнської компанії обмежується сумою капіталу, який вона інвестувала в дочірню компанію.

Consultants reviewing documents together at a desk

Відтак, маючи обмежену відповідальність, материнська компанія може захистити свої активи та ресурси, що у свою чергу дозволить материнській компанії вести бізнес у Польщі не ризикуючи своєю фінансовою стабільністю.

У Польщі створення дочірньої компанії передбачає реєстрацію нової компанії в Національному судовому реєстрі, призначення правління та дотримання місцевих податкових і нормативних вимог. Дочірнє підприємство може здійснювати широкий спектр підприємницької діяльності, укладати договори та володіти майном від свого імені.

Процедура реєстрації ТОВ у Польщі є достатньо простою, не вимагає великого статутного капіталу, він може становити не менше 5 тисяч польських злотих або близько 1250 євро та займає до семи днів.

Звертаємо також увагу тут, що звичайна ставка податку на прибуток підприємств у Польщі становить 19%. Знижена ставка у розмірі 9% застосовується до певних видів доходу, за винятком приросту капіталу, для невеликих компаній із річним доходом не більше ніж 2 мільйони євро (еквівалент у злотих) і компаній, які тільки починають свою діяльність.

Ця юридична структура є оптимальною для підприємств, які прагнуть створити значну присутність і зайнятися прибутковою діяльністю в Польщі. Дочірні компанії вважаються більш інтегрованими в місцевий ринок, оскільки вони мають власні активи, співробітників та операції в країні. Це в свою чергу сприятливо впливає на готовність місцевих представників бізнесу вступати в ділові відносини з дочірньою компанією.

Two consultants discussing documents at a desk

Представництво

На противагу, представництво іноземної компанії не має статусу юридичної особи у Польщі. Представництво хоча і є окремою організаційною одиницею, проте воно залишається частиною іноземного підприємства, яке несе повну юридичну відповідальність за діяльність представництва.

Представництва створюються у Польщі лише з метою просування та реклами іноземного підприємства, представництво не може провадити іншу діяльність. Тобто діяльність представництва іноземної компанії у Польщі обмежується некомерційними, маркетинговими та рекламними функціями. Наприклад, представництво створюється задля для цілей відкриття шоу-руму, участі у виставках, налагоджуванні зв’язків із клієнтами тощо.

Хоча представництво не може займатися комерційною діяльністю чи укладати контракти, воно є цінним інструментом для дослідження ринку, просування бренду та встановлення місцевої присутності у Польщі.

Також представництво видається оптимальною опцією для тих іноземних підприємств, які хочуть випробувати ринок перед тим, як розпочати повноцінну роботу у Польщі.

Two consultants collaborating on documents at a desk

Процедура реєстрації представництва у Польщі є достатньо простою, не вимагає внесків статутного капіталу та займає приблизно один місяць. Для початку діяльності представництво має бути зареєстроване в реєстрі представництв іноземних підприємців.

Обов’язковою умовою реєстрації представництва у Польщі є наявність у іноземного підприємства законного права власності чи користування офісом, адресу якого визначають як офіційну адресу представництва.

Звертаємо Вашу особливу увагу, що представництво може бути створено лише на 2 роки з можливістю подальшого продовження діяльності ще на 2 роки у разі такої необхідності.

Також хочемо наголосити тут що іноземна компанія, яка відкрила своє представництво у Польщі, зобов’язана вести для представництва окремі бухгалтерські книги польською мовою згідно з польськими правилами бухгалтерського обліку, а також подавати річну звітність.

Two consultants reviewing documents together at a desk

Отже, іноземні компанії, які бажають брати участь у комерційній діяльності та отримати доступ до польського ринку, повинні засновувати дочірні компанії. А компанії, які хочуть мати фізичну присутність у Польщі для маркетингових цілей без створення окремої юридичної особи, повинні обирати представництво.

Кожна з опцій має свої переваги, і найкраще буде звернутися за професійною допомогою, коли питання стосуються інвестування у Польщу. Порадьтеся з консультантами нашої юридичної компанії, щоб знайти найкращу юридичну структуру, яка відповідатиме вашим потребам і прискорить ваше зростання у Польщі.

Leave a Reply