Skip to main content

З 2017 року Україна приєдналася до плану BEPS, який передбачає введення законодавства щодо КІК, оскільки використання офшорних юрисдикцій українським бізнесом спричиняло значну шкоду національним інтересам.

З 2022 року, після набуття чинності Закону України №466-IX, у осіб-резидентів України (як фізичних, так і юридичних), які мають відкриті за кордоном бізнеси, виник обов’язок подавати повідомлення та звітність по КІК до податкових органів.

Водночас виникла велика кількість питань у власників бізнесу за кордоном. Прогалини в законодавстві та відсутність чітких роз’яснень від ДПС ускладнили розуміння процесу звітування і відповідальності за ненадання звітності по КІК. Очікувану ясність мав принести Законопроєкт №8137, який на початок 2025 року все ще чекає на друге читання.

Поки законотворці працюють над законопроєктом, все більше українців переїжджають зі своїми компаніями за кордон або відкривають нові бізнеси в інших країнах. Важливо пам’ятати, що протягом 60 днів з дня реєстрації бізнесу, резидент України повинен направити Повідомлення про КІК в державні органи.

Колеги працюють за ноутбуком і дивляться в камеру

Згідно з законом подавати це повідомлення потрібно при наступних обставинах:

  1. Набуття прав на частку бізнесу або майнових прав в організаціях відмінних від юридичних осіб.
  2. Коли відбувається відчуження часток бізнесу юридичної особи, чи при припиненні здійснення контролю над компанією, що провокує втрату статусу контролюючої особи.
  3. Коли українець починає фактично контролювати іноземну юридичну особу.
  4. Якщо відбувається ліквідація прав на активи, прибуток, частку компанії.

Хочете дізнатися, хто і коли повинен подавати звіт КІК? Для отримання конкретних рекомендацій перейдіть за цим посиланням.

Для чого взагалі потрібне законодавство по КІК

Законодавство щодо КІК в Україні запроваджене з метою боротьби з ухиленням від оподаткування та забезпечення прозорості фінансових операцій. Воно спрямоване на запобігання ситуаціям, коли українські резиденти використовують іноземні компанії для приховування доходів та мінімізації податкових зобов’язань.

Також дане Законодавство має на меті:

  1. Регулювання оподаткування іноземних компаній: створення механізмів для оподаткування доходів, отриманих через іноземні компанії, що контролюються українськими резидентами.
  2. Підвищення податкової прозорості: забезпечення доступу податкових органів до інформації про діяльність іноземних компаній, що дозволяє ефективніше контролювати податкові зобов’язання.
  3. Виконання міжнародних зобов’язань: узгодження українського законодавства з міжнародними стандартами та рекомендаціями, зокрема з ініціативою BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), що спрямована на боротьбу з ухиленням від оподаткування.

Нові правила почали діяти в Україні з 1 січня 2022 року.

Ці правила стосуються українських резидентів — як фізичних, так і юридичних осіб, які мають частку іноземного бізнесу або контролюють його.

Згідно з цими правилами, українські резиденти зобов’язані направляти звітність КІК до 1 травня року, який йде за звітним наступним. Тобто звіт КІК 2024 року подається до 1 травня 2025 року. А якщо фінансовий рік компанії за кордоном відрізняється від календарного, звітність подається на основі фін. звітів, що охоплюють відповідний період часу.

Замовляйте Звітність по КІК у нас, щоб уникнути значних штрафних санкцій та інших неприємних ситуацій.

Які існують форми звітності про КІК

Законом України наразі визначено 2 основні форми звіту про КІК:

Повна. Ідентифікатор форми для юросіб — J0108701, для фізосіб — F0108701. Застосовується, коли підприємець має змогу скласти звітність КІК та визначити скоригований прибуток. Вона включає детальну інформацію про фінансові результати компанії, її структуру володіння та інші суттєві дані.
Скорочена. Ідентифікатор — F0108601. Використовується у разі відсутності фінансової звітності контрольованої компанії на момент подання звіту КІК
Така форма містить лише основну ідентифікаційну інформацію про КІК, розмір частки контролера та структуру володіння цією часткою.

Коли потрібно подавати КІК звітність

Термін подання звіту про КІК — до 1 травня року, що настає після закінчення звітного періоду. А як бути, якщо фінансовий рік іноземної компанії не збігається з календарним?

У Канаді, Великобританії, США та деяких інших країнах фінансовий рік починається з дати реєстрації бізнесу — з цього моменту відраховується 12 місяців. На заповнення фінансової звітності часто дається термін півроку до 1 року після закінчення року. Водночас в Україні звітність про КІК треба подати до 1 травня.

Так, у 2025 році необхідно подати звітність, якщо фінансовий рік компанії завершився у 2024 році та охоплював місяці 2023–2024. Наступний звіт буде містити дані за фінансовий рік 2024–2025. Якщо на момент подачі звіту відсутні фінансові дані, слід подати скорочений звіт без інформації про прибуток.

Компанії з фінансовим роком, що відрізняється від календарного, повинні враховувати вимоги українського законодавства. Якщо фінансовий рік закінчився у 2023 році, але охоплював попередні місяці, до звіту включаються відповідні дані. Якщо фінансова звітність відсутня, подається скорочений звіт без зазначення прибутків чи доходів. У наступному році до звіту додаються фінансові дані за період 2023–2024 років.

Для отримання актуальної форми звіту, а також змін у законодавстві, слід звернутися до офіційного сайту Державної податкової служби України. Також читайте матеріал Звітність по КІК, де докладніше розглянуті усі тонкощі цього типу податкових звітів.

Leave a Reply